Naujienos

Lėtinis uždegimas – kaip nedelsiant pastebėti simptomus ir kokių veiksmų imtis?

20 spalio, 2023

Nuovargis, energijos trūkumas, miego ar virškinimo sutrikimai, bėrimai, nusilpęs imunitetas – simptomai, dažnai atpažįstami ne vienam šiuolaikiniam žmogui. Būtent jie neretai įspėja, kad organizme yra prasidėjęs lėtinis uždegimas. Kaip pastebi biomedicinos mokslų daktarė, Lietuvos sporto universiteto docentė ir mitybos specialistė Sandrija Čapkauskienė, lėtinis uždegimas ilgainiui gali neigiamai veikti ne tik organus ir audinius, bet ir paskatinti įvairių ligų, tarp kurių ir vėžys bei insultas, atsiradimą. Tad, ko reikėtų imtis?

Gydytoja atskleidė, kokie asmenys susiduria su didesne rizika susirgti anemija

30 gegužės, 2023

Anemija (arba kitaip – mažakraujystė) – dažną kankinanti liga. Duomenys rodo, jog ji paliečia net iki 25 proc. žmonių visame pasaulyje. Mažakraujystės priežastys gali būti įvairios, tačiau geležies stokos anemija yra labiausiai paplitusi iš visų anemijos rūšių.

Geležies trūkumas – kuo gali padėti laktoferinas?

1 vasario, 2023

Susidūrus su lėtiniu nuovargiu, silpnumu, fizinio krūvio netoleravimu, galvos skausmu, svaigimu, pastebėjus, kad susilpnėjo nagai, plaukai, bet kuris šeimos gydytojas pirmiausiai rekomenduos atlikti bendruosius kraujo tyrimus ir pasitikrinti geležies lygį kraujyje. Pasak šeimos medicinos gydytojos Gintarės Trainavičienės, geležies trūkumas yra labiausiai paplitęs mitybos sutrikimas visame pasaulyje, šio mikroelemento trūksta net 30 procentų pasaulio gyventojų. Tiesa, kartais žmonės nesusimąsto, kad geležies stoka gali atsirasti ne tik dėl to, kad geležies mažai gaunama su maistu, bet ir dėl to, jog ji iš maisto tiesiog sunkiai pasisavinama.

Kokie prieskoniai padaro mūsų mitybą sveikesnę, net jei neatsisakome sunkaus maisto?

1 liepos, 2022

Nuo protarpinio badavimo iki dietos be angliavandenių – šiandien populiarios mitybos sistemos dažnai grindžiamos tam tikrų maisto grupių atsisakymu. Tačiau, pasak fitoterapeuto Virgilijaus Skirkevičiaus, toks požiūris per daug paprastas ir neretai kertasi su sveikos mitybos principais – sezoniškumu ir ekologiškumu ir, užuot padėjęs, mūsų organizmui gali pakenkti.

„Gyvenant mūsų klimate bulvių ar mėsos patiekalų atsisakymas sveikatos nepataisys. Tačiau gaminant sunkesnį maistą svarbu nepamiršti prieskonių, kurie ne tik suteikia maistui išskirtinio skonio, bet ir padeda jį geriau suvirškinti“, – sako žinomas vaistininkas, fitoterapeutas V. Skirkevičius, gydantis ir vėžinius susirgimus.

T. Šliažaitė atskleidė, kada vitaminų papildai – tik pinigų švaistymas

16 birželio, 2022

Siekiant kokybiško sveikatos pagerėjimo netinkamas maisto papildų vartojimas dažnai pakiša koją. Papildai geriami nereguliariai, arba netinkamu paros metu, nepakankamais kiekiais, kartu su kitais produktais, apsunkinančiais jų absorbciją. Tačiau gali būti ir priešingai – vartojame preparatus tinkamai, tačiau renkamės netinkamą jų formą, sako natūropatinės mitybos ekspertė Tautvilė Šliažaitė.

„Energijos vitamino“ trūkumas gali virsti košmaru

8 kovo, 2022

Ilgą laiką manyta, kad didžiausią riziką patirti vitamino B12 deficitą turi tie, kas nevartoja gyvūninės kilmės produktų, tai – vegetarai ir veganai. Vis dėlto tyrimai parodė, kad net ketvirtadaliui suaugusiųjų būdingas vitamino B12 nukrypimas nuo normos. Manoma, jog deficitą turi kur kas didesnė populiacijos dalis to net neįtardama. Kas patenka į rizikos grupę ir kodėl?

Daugėja tyrimų, įrodančių, kad vitaminas D palengvina COVID-19 ligą

1 vasario, 2022

Pakankamas vitamino D kiekis 5 kartus sumažina tikimybę sirgti sunkia COVID-19 ligos forma ir gali 3 kartus sumažinti tikimybę užsikrėsti COVID-19 – tai pagrindinė didelės apimties tyrimo, paskelbto pernai lapkritį tarptautiniame klinikinės praktikos žurnale „International Journal of Clinical Practice“, išvada.

Mokslų daktarė lėtinį organizmo uždegimą prilygino laužui viduje

4 sausio, 2022

Nors lėtiniai uždegimai tautiečius gąsdina mažiau nei dauguma kitų diagnozių, anot biomedicinos mokslų daktarės Sandrijos Čapkauskienės, ranka į juos numoti nederėtų. Uždegiminiai procesai, vykstantys mūsų organizme, prilygsta mažam laužui, kurio negesinant gali perdegti visa imuninė sistema, išsivystyti kitos ligos. Iš meniu ji ne tik rekomenduoja išbraukti uždegimą skatinančius produktus, bet ir papildyti racioną prieskonių karalienės titulo vertu komponentu.

G. Brokienė: priešuždegiminė mityba turi tapti gyvenimo būdu

27 gruodžio, 2021

Pasak sveikatos mitybos specialistės Gretės Brokienės, stebuklus žadančios dietos yra apipintos mitais, todėl tikėti jais neverta – verčiau įsiklausyti į organizmo siunčiamus ženklus bei vadovautis mokslu pagrįstais sprendimais. Vienas tokių, priešuždegiminės mitybos propagavimas.

Priešuždegiminės mitybos nauda organizmui: ką valgyti?

5 gruodžio, 2021

Uždegimas – tokią diagnozę vis dažniau išgirsta pacientai, į gydytojus besikreipiantys dėl įvairių nusiskundimų. Nors vaistų pasirinkimas šiais laikais yra ypač platus, tačiau esant organizmo uždegimams, dažnu atveju vaistiniai medikamentai situaciją gali tik pabloginti, todėl specialistai rekomenduoja pradėti nuo priešuždegiminės mitybos. Kuo pasižymi tokia mitybos praktika ir ar iš tiesų ją išbandę žmonės džiaugiasi geresne savijauta?

Kaip „restartuoti“ save? 7-ios praktikos, kurias rekomenduoja neurologė

25 spalio, 2021

Visi skirtingai išgyvena sunkų laikotarpį. Kol vieni medituoja, kiti – užkandžiauja. Kiekvienas sunkų laiktarpį, įskaitant ir pandemiją,  išgyvena skirtingai. Tie, kas leido sau daugiau nei bet kada – vartoti alkoholį, naršyti, naktinėti – dabar ieško kelio atgal į sveiką rutiną. „Perkrauti“ smegenų „kompiuterį“ trokšta net ir patys disciplinuočiausi, kuriuos, kaip ir daugelį, pavasarį netikėtai palaužė visą apimantis psichoemocinis nuovargis... Kaip išsivalyti kūną bei mintis? 7-ias tvarios psichologinės savijautos praktikas diktuoja gydytoja neurologė Tatjana Liakina.

Vitaminas D – optimaliai sveikatai būtinas vitaminas, kurį verta vartoti ir vasarą

9 rugpjūčio, 2021

Pagrindinis vitamino D – kuris užtikrina stiprius kaulus, imunitetą, širdį, saugo nuo diabeto, tam tikrų vėžio rūšių – šaltinis yra saulė: 90 procentų vitamino D pasigaminame odoje. Tačiau tam, kad pasigamintų optimalus vitamino D kiekis, reikia atidengti ketvirtadalį odos paviršiaus ploto ir būti ne mažiau kaip 15 minučių per patį vidurdienį 3-4 kartus per savaitę. Karščiai, „pikta saulė“, odos vėžio rizika lemia tai, kad ir vasarą rekomenduojama vartoti vitaminą D.

Kaip kovoti su epideminiu nutukimu?

8 liepos, 2021

“Rūpinkitės savo kūnu. Tai vienintelė ir nepakeičiama vieta, kurioje turite gyventi“, — šiuos Džimo Rono, legendinio amerikiečių verslo filosofo ir asmeninio tobulėjimo eksperto žodžius turėtų žinoti kiekvienas iš mūsų.

Ką daryti, jeigu sužinojote apie padidėjusią infarkto arba insulto riziką?

30 birželio, 2021

Nors dažnai girdime grėsmingą statistiką apie tai, kad širdies ir kraujagyslių ligos išlieka pagrindine mirties priežastimi ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje, vis daugiau žmonių išmoksta sėkmingai kontroliuoti padidėjusią šių ligų riziką net vyresniame amžiuje. Pasak medicinos centro „Northway“ ir Santaros klinikų gydytojos kardiologės dr. Egidijos Rinkūnienės, ši nauja teigiama tendencija suteikia optimizmo.

Skydliaukės sutrikimai: gydytoja ragina nenumoti į juos ranka

22 birželio, 2021

Daugelis net nesusimąsto, kad nuolatinė nuotaikų kaita, nuovargis, slenkantys plaukai ar kūno svorio pakitimai gali būti susiję ne tik su nuovargiu, stresu ir netinkamu gyvenimo būdu, bet ir su skydliaukės sutrikimais. Maža liauka, išsidėsčiusi priekinėje kaklo dalyje, veikia beveik visas kūno funkcijas, o jos ligos gali sukelti itin pavojingų pasekmių.

Superkompiuteris, išanalizavęs Covid-19, pateikė savo išvadas

12 lapkričio, 2020

Kompiuteris iškėlė visiškai naują teoriją apie tai, kaip COVID-19 paveikia žmonių organizmą. Ši teorija buvo pakrikštyta bradikinino hipoteze. Ši hipotezė pateikia modelį, kuris paaiškina daugelį COVID-19 aspektų, įskaitant kai kuriuos pačius keisčiausius ligos simptomus. Taip pat hipotezė leido identifikuoti daugiau nei dešimtį potencialių vaistų nuo šios ligos – didžioji jų dalis jau yra registruoti kaip tinkami vartoti žmonėms JAV ir Europos Sąjungoje.

Visiškai lygus vyro liežuvis nustebino mokslininkus

12 lapkričio, 2020

Visiškai lygus vyro liežuvis nustebino mokslininkus - tokią būklę nulėmė vitamino B12 trūkumas

Sveikos gyvensenos specialistė apie dietų pavojus ir grįžtančius kilogramus

22 liepos, 2020

Dietos laikosi kas antra pasaulio moteris. Ypač vasarą vienos prisimena nuo senų laikų girdėtas kopūstų, grikių, arbūzų dietas. Kitos bando Dukano, Atkinso, Ketogeninę dietas. Tačiau sveikos mitybos ir gyvensenos ekspertė Gretė Brokienė atskleidžia, kokios mitybos korekcijos ir maisto ribojimai organizmui daro didžiausią žalą. Pasak jos, greitai tirpstantis svoris tik atrodo nekaltai. Atsisakius tam tikrų produktų, organizme pradeda sekti vitamino B12 atsargos, o tai gali paskatinti sunkių ligų atsiradimą.

Vis dažniau organizmui būtinų medžiagų trūksta ne tik vyresnio amžiaus žmonėms

23 birželio, 2020

Organizmui būtinų medžiagų trūkumas, tokių kaip geležis ar B grupės vitaminai, jau seniai nebėra tik vyresnio amžiaus ar vegetarų problema. Šiandien dažnas nespėja tinkamai pavalgyti, vietoje sočių pietų renkasi pusfabrikačius, o net ir besistengiantiems maitintis subalansuotai, ne visada pavyksta gauti visų organizmui būtinų mikroelementų. Tai ne tik prastina gyvenimo kokybę, bet ir gali iššaukti daug sunkesnes ligas. Tiesa, norintiems viso to išvengti, nebūtina iškart kreiptis į gydytojus, tereikia atsižvelgti į keletą patarimų ir nepamiršti, kad sveiki patiekalai taip pat gali būti skanūs.

Mikrokapsulės – efektyviausia, ką turime šiandien

12 gegužės, 2020

Ar kada susimąstėte, kad maisto papildų, kuriuos vartojate, gali nepilnai arba išvis nepasisavinti jūsų organizmas, o tai reiškia, kad ne tik nepadedate sau, bet ir pakankamai daug išlaidaujate, be reikalo leisdami pinigus vaistinėje?

Patarimai, kaip per karantiną suderinti tėvystę ir darbą iš namų

15 balandžio, 2020

Vos paskelbus karantiną, mažamečių vaikų neturintys pradėjo stebėtis tėvų skundais apie varginantį buvimą su vaikais 24/7 – anokia čia problema leisti laiką su savo šeima. Tačiau ne veltui internete pilna iš tėvų bendruomenės kylančių juokų, pavyzdžiui, „jei bus pratęstas karantinas, tėvai greičiau už mokslininkus sukurs vakciną nuo viruso“ - tėvai, kuriems tenka dirbti iš namų, karantino metu iš tiesų susiduria su nemenku iššūkiu. Dalinamės patarimais, kaip išlaikyti ramybę namuose ir sulaukti karantino pabaigos „stipriais nervais“.

Kaip išlikti produktyviems dirbant iš namų?

8 balandžio, 2020

Dirbate iš namų? Ar toks darbas gali būti produktyvus? Kai kam toks principas yra ne naujiena, o didžioji Lietuvos dalis turi tokias darbo sąlygas "prisijaukinti". Jei ši patirtis Jums nauja, pasinaudokite šiomis rekomendacijomis, kaip produktyviai dirbti namuose, net kai šalia yra įvairių dirgiklių.

Kaip pagerinti savijautą ir pastiprinti imunitetą?

30 kovo, 2020

Šiomis dienomis itin dažnai užduodami du klausimai: „Kaip sustiprinti imuninę sistemą?“ ir „Ką veikti namuose per karantiną?“. Nors iš pirmo žvilgsnio taip neatrodo, tačiau iš tiesų šie klausimai ne tik yra tarpusavyje susiję, bet ir puikiai papildo vienas kitą.

Specialistė primena: kovojant su koronavirusu reiktų stiprinti imuninę sistemą

20 kovo, 2020

Pasaulyje siaučiant koronavirusui, gyventojai iš parduotuvių lentynų šluoja ilgai negendančius maisto produktus ar stengiasi apsirūpinti medicininėmis kaukėmis. Diagnozavus ligos atvejus Lietuvoje ir vis labiau apribojant viešąjį gyvenimą, reikia nepamiršti, kad visiškoje izoliacijoje ilgesnį laiką gyventi nepavyks. Todėl svarbu suprasti, kad geriausia ligų prevencija – stiprus imunitetas, o susirgus į pagalbą galima pasitelkti ne tik gydytojų skirtus vaistus, bet ir papildomas priemones, padėsiančias sušvelninti ligos eigą ar sustiprinti imunitetą.

Vitaminas K2 - jo trūksta 99 iš 100 žmonių!

18 spalio, 2019

Tyrimai atskleidė, kad šiandien net 99 iš 100 žmonių trūksta vitamino K, tačiau daugelis apie tai nesusimąsto, nes nežino, su kokiais simptomais siejamas šio vitamino trūkumas organizme.

Norite pristabdyti senėjimą? Susipažinkite su savo telomerais

1 spalio, 2019

Daugelį metų ieškoję atsakymų į klausimą, ar įmanoma bent truputį sulėtinti senėjimo procesus, šiandien mokslininkai sako, kad nors vieno stebuklingo būdo visiškai sustabdyti senėjimui nėra, pasirodo, kad jį pristabdyti — ir senti sveikai — vis dėlto įmanoma.

Manote, kad iš saulės gaunate pakankamai vitamino D? Galvokite iš naujo!

24 liepos, 2019

Dauguma žmonių vasarą tikisi ne tik pailsėti ir privalgyti daug vitaminų turinčių uogų, daržovių ar vaisių, bet ir iš saulės „prisigaudyti“ šiauriečiams trūkstančio vitamino D. Tačiau nagrinėjant populiarius teiginius apie šį vitaminą, kyla klausimas, ar tikrai vasarą jo gaunama pakankamai.

P.Claytonas: trys maistinės medžiagos gali mus išgelbėti nuo senėjimo ir lėtinių ligų

5 birželio, 2018

Lietuvoje viešėjęs vienas garsiausių Europoje sveikatinimo mokslininkų, mitybos specialistas prof. P. Claytonas tikina, kad vos keli pokyčiai šiuolaikinėje mityboje visuomenėje lėtinių ligų sumažintų iki 90 proc. Jis rekomenduoja į kasdieninį mitybos racioną įsitraukti 3 maistines medžiagas, viena jų - polifenoliai. Šiai grupei priklauso kurkuminas.

Vegetarė arba veganė būsima mama. Ką svarbu žinoti?

22 gegužės, 2018

Pastaraisiais metais vegetarų ir veganų bendruomenės plečiasi – vis daugiau žmonių atsisako gyvulinės kilmės produktų. Ką reikia žinoti vaikelio besilaukiančioms šeimoms, kurios propaguoja veganišką arba vegetarišką gyvenimo būdą?

Šiltąjį sezoną pasitinkame nusilpę: patarimai kaip sustiprinti organizmą

7 gegužės, 2018

Atėjus pavasariui saulė kasdien šildo vis stipriau, tačiau dalis lietuvių vis dar skundžiasi susilpnėjusiu imunitetu, energijos trūkumu ir nesibaigiančiomis peršalimo ligomis. Tai gali signalizuoti, kad organizmui trūksta tinkamų vitaminų ir mikroelementų. Mitybos specialistė Indrė Trusovė dalinasi pagrindiniais patarimais, kurie padės sustiprinti organizmą atšilus orams.

VMG kartu su „SmartHit IV“ pristatė 5 sveikų pusryčių receptus taupantiems laiką

27 balandžio, 2018

Atėjus pavasariui dažnai pajaučiame, kad mūsų organizme stinga įvairių vitaminų ir mikroelementų, jaučiamės nusilpę ir pavargę. Alfas Ivanauskas, drauge su naujosios kartos maisto papildais “SmartHit IV”, siekia paskatinti visuomenę atšilus orams stiprinti organizmą. Kartu jie pristatė 5 sveikus, maistingus ir greitai paruošiamus pavyzdinių pusryčių receptus. Šie patiekalai puikiai pravers tiems, kurie nuolat skuba ir pritrūksta sveikos mitybos idėjų.

Vitaminas D svarbus ir mažam, ir dideliam

26 vasario, 2018

Galima sakyti, kad daugumai žmonių vitaminas D siejasi su kūdikiais ir mažais vaikais. Ne tik šių dienų suaugusieji vaikystėje buvo girdomi žuvies taukais – šiuolaikinių mažylių mamos jau pirmojo apsilankymo pas gydytoją metu išgirsta patarimą įsigyti vitamino D lašų.

Štai kodėl prastėja ne tik skonis, bet ir sveikata: mokslininkai ištyrė kaip per 50m.

26 vasario, 2018

Mokslininkai mano, kad būtent tai, kaip kultivuojama žemdirbystė šiais laikais, palyginus su šeštuoju praėjusio amžiaus dešimtmečiu, labiausiai turėjo įtakos maistingųjų medžiagų sumažėjimui daržovėse