Ar kada susimąstėte, kad maisto papildų, kuriuos vartojate, gali nepilnai arba išvis nepasisavinti jūsų organizmas, o tai reiškia, kad ne tik nepadedate sau, bet ir pakankamai daug išlaidaujate, be reikalo leisdami pinigus vaistinėje? Šimtai eurų gali nueiti į prekybininkų rankas, kol suprasite, kodėl negerėja savijauta, vartojant vieną ar kitą preparatą. Vertėtų žinoti, kad trūkstant tam tikrų vitaminų, organizmui sunkiau įsisavinti ir kitas būtinas medžiagas bei komponentus. Vartojant nepakankamą kiekį riebalų, sunkiau įsisavinami ir kaupiami riebaluose tirpūs vitaminai A, D, E, K. Esant vitamino D trūkumui, o jo, gyvenant mūsų šalyje, tikrai trūksta, sunkiau pasisavinamas vitaminas K, kuris užtikrina kaulų stiprumą, padeda krešėti kraujui ir net gali apsaugoti nuo aterosklerozės. Geležį organizmas geriau pasisavina papildomai vartojant vitaminą C. Kaip nepasiklysti vitaminų labirintuose ir kaip būti užtikrintam, kad vartojant maisto papildus, visos juose esančios medžiagos būtų pasisavintos, kalbamės su VU Biomokslų instituto mokslininke Dominyka Dapkute.

Papildų nauda tiesiogiai priklauso nuo medžiagų įsisavinimo

Šiais laikais, kai daugėja susirgimų lėtinėmis ligomis – nutukimu, diabetu, širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ligomis, natūralu, kad didėja susidomėjimas bioaktyviomis medžiagomis ir jų gebėjimu sustiprinti sveikatą.

„Stebimas stiprus ryšys tarp mitybinių įpročių ir bendros mūsų sveikatos – sunku išlaikyti tinkamą mitybą ir gauti visų organizmui reikiamų medžiagų, kad nuolat būtų palaikoma gera savijauta. Paskutiniu metu formuojasi tendencija medicinoje gydymą sintetiniais vaistais keisti profilaktika ir noras užbėgti ligai už akių vartojant specialius maisto papildus bei įrodytą biologinį poveikį turinčius augalinius ekstraktus“, – pastebi VU Biomokslų instituto mokslininke Dominyka Dapkute.

Geležis reikalinga ne tik organizmo aprūpinimui deguonimi, bet ir kovai su infekcijomis, trūkstant vitamino B12 atsiranda kartais negrįžtami nervų pažeidimai, o vitaminas D dėl savo atliekamų funkcijų gydytojų laikomas net ne vitaminu, o hormonu. Kurkuminas, prieskonio ciberžolės pagrindinis komponentas, yra ypatinga molekulė, turinti antioksidacines, uždegimą ir skausmą mažinančias, net priešvėžines savybes. Jo veiksmingumas lengvinant artrito, kepenų, širdies ir kraujagyslių ligų simptomus, sprendžiant dermatologines, ginekologines ir kitas sveikatos problemas tyrinėjamas ne vieną dešimtmetį ir įrodytas daugiau nei 20 000 mokslinių straipsnių.

Tačiau maisto papildai, kuriuos daugelis vartoja, ne visada suteikia teigiamą poveikį sveikatai, nes tai tiesiogiai priklauso nuo medžiagos pasisavinimo, kurį lemia skirtingi faktoriai – per trumpa virškinimo trukmė, virškinimo sistemos ligos ar sutrikimai, tokie kaip padidėjęs ar sumažėjęs skrandžio rūgštingumas, prastas medžiagų tirpumas ir jų jautrumas šviesai ar temperatūriniams pokyčiams.
Nors ne visada apie tai garsiai kalbama, šeimos gydytojai, kiti sveikatos specialistai pataria savo pacientams atidžiai rinktis, kaip ir kuo pildome savo organizmą.

Norint gauti maksimalų teigiamą fiziologinį atsaką, būtinas veiksmingas pasisavinimas. „Šioje vietoje norėčiau atkreipti dėmesį į mokslo pasiekimų dėka biochemikų sukurtas ir pagal šią efektyvaus pasisavinimo technologiją patentuotas mikrokapsules, kurių sandara yra panaši į ląstelių sienelę, todėl žarnyno ląstelės mikrokapsules pripažįsta kaip „savas“ ir dėl to mikrokapsulės viduje esančios medžiagos labai lengvai patenka į organizmą. Pastaruosius 50 metų mikrokapsulės yra ypatingai plačiai ir kruopščiai tyrinėjamos, jų biologiniai ir technologiniai privalumai laikomi optimaliais pernešant tiek vandenyje tirpias, tiek riebaluose tirpias medžiagas. Mikrokapsulė sudaro visas sąlygas mūsų organizmui trūkstamas medžiagas pasisavinti žymiai efektyviau. Šiuo metu rinkoje galima aptikti mikrokapsuliuotų maisto papildų, manau, jie veiksmingesni dėl to, kad čia veikia viena sėkmingiausių ir moksliniais tyrimais įrodytų pernešimo sistemų“, – įsitikinusi mokslininkė Dominyka Dapkutė.
Negana to, nustatyta, kad veikliųjų medžiagų vartojimas kartu su lipidais pagerina jų transportą į žarnyno limfinę sistemą. Net sudėtingas ligas gydančių vaistų gamintojai siekia, kad vaistai iš žarnyno patektų į limfą, o ne tiesiai į kraują. Kodėl? Medžiagos, gautos iš mitybos, patenka į kraują ir pirmasis „kontrolės punktas“, kuriame tikrinama, ar nesuvartojome ką nors pavojingo sveikatai, yra kepenys. Kepenys prafiltruoja kraują ir neutralizuoja rastus organizmui svetimus komponentus, tarp kurių visai nepelnytai atsiduria vaistai ir naudingomis savybėmis pasižymintys augalų ekstraktai. Pavyzdžiui, jau minėtas kurkuminas, kaip ir dauguma kitų augalinių ekstraktų, kepenyse yra greitai metabolizuojamas į kitas formas, kurių terapinis efektyvumas mažesnis. Tačiau jei medžiagos yra sujungtos su lipidais, iškart į kraują jos nepatenka ir išvengia kepenų atliekamo metabolizmo.

Kas yra mikrokapsulė?
Mikrokapsulė puikiai atitinka savo pavadinimą – tai yra akimis nematomas mikrodydžio sferos pavidalo apvalkalėlis, kuris net 100 kartų mažesnis už pačią ląstelę. Mikrokapsulė sudaryta iš natūralių fosfolipidų, kurių sudėtis yra panaši į pačios ląstelės sienelės sandarą. Sudėtingos technologijos dėka į fosfolipidinę mikrokapsulę galima patalpinti tiek vandenyje, tiek riebaluose tirpias medžiagas. Dėl panašumo į ląstelės membranas, mikrokapsulė užtikrina net iki 6 kartų efektyvesnį vitaminų, mineralų ir augalinių ekstraktų pasisavinimą organizme, apsaugo viduje esančias medžiagas nuo skrandžio rūgščių, fermentų ir druskų poveikio, todėl pernešama medžiaga nėra paveikiama ir visiškai nepažeista pasisavinama plonojo žarnyno ląstelių. Tyrimai rodo, kad maisto papildų gamyboje mikrokapsuliavimas ne tik gerina veikliųjų medžiagų pasisavinimą, dėl ko akivaizdžiai padidėja jų naudingumas ir poveikis sveikatai, bet pagerinamos ir kitos savybės – paslepiamas nemalonus kai kurių medžiagų kvapas, skonis, sumažinami šalutiniai reiškiniai, kurie būdingi, pavyzdžiui, įprastiems geležies preparatams.

Patys fosfolipidai, iš kurių sudarytas mikrokapsulės apvalkalas, organizmui naudingi ne mažiau nei mikroelementai ir vitaminai. Fosfolipidai yra būtini pažeistoms ląstelėms atstatyti, gali mažinti cholesterolį, nutukimą, stiprinti smegenų ir širdies veiklą.

Kaip tai veikia?

 Geležies preparatai pasižymi nemaloniu geležies skoniu, virškinimo trakto sudirginimu, pilvo skausmais, pykinimu, vėmimu, vidurių užkietėjimu. Vartojant geležies mikrokapsules nepasireiškia arba itin retai pasireiškia šie šalutiniai poveikiai.

 Įkapsuliavus vitaminus A, B grupės, C, D, E ir K, pagerinamas jų cheminis stabilumas, jie yra apsaugoti nuo šviesos, oksidacijos poveikio, maskuojamas neigiamas poskonis, išlaikoma natūrali bioaktyvi forma.

 Polifenoliniai junginiai, tokie kaip kurkuminas, paprastai netirpsta vandenyje, yra beveik nepasisavinami ir iškeliauja iš žarnyno neatnešę naudos gerinant organizmo būklę. Mikrokapsuliuotų polifenolių pasisavinimas padidėja iki 6 kartų.

 Įkapsuliavus kurkuminą, jo buvo aptikta 20 kartų daugiau kraujo plazmoje nei vartojant įprastai. Mikrokapsulės padidino pasisavinimą bei veiksmingumą iki 20 kartų.