Susidūrus su lėtiniu nuovargiu, silpnumu, fizinio krūvio netoleravimu, galvos skausmu, svaigimu, pastebėjus, kad susilpnėjo nagai, plaukai, bet kuris šeimos gydytojas pirmiausiai rekomenduos atlikti bendruosius kraujo tyrimus ir pasitikrinti geležies lygį kraujyje. Pasak šeimos medicinos gydytojos Gintarės Trainavičienės, geležies trūkumas yra labiausiai paplitęs mitybos sutrikimas visame pasaulyje, šio mikroelemento trūksta net 30 procentų pasaulio gyventojų. Tiesa, kartais žmonės nesusimąsto, kad geležies stoka gali atsirasti ne tik dėl to, kad geležies mažai gaunama su maistu, bet ir dėl to, jog ji iš maisto tiesiog sunkiai pasisavinama.

Laktoferinas yra įgimtos imuninės sistemos baltymas, veikiantis daugiausiai gleivinėse taip pat aptinkamas ašarose, seilėse, sąnarių skystyje, šiek tiek laktoferino išskiria kraujo ląstelės neutrofilai. Šis mikroelementas yra natūraliai organizme aptinkamas geležį surišantis glikoproteinas, aktyviai dalyvaujantis pasisavinant geležį.

„Lietuvoje, kaip gerai išsivysčiusioje šalyje, geležies stoka labiau būdinga tam tikroms žmonių grupėms – maždaug 10 proc. vaikų, apie 30-40 proc. vaisingo amžiaus moterų, geležies stoka taip pat  labai dažnai pasitaiko nėščiosioms ir žindyvėms, jos trūksta beveik kas antrai moteriai šiuo gyvenimu periodu, taip pat dėl lėtinių ligų ir mitybos nepakankamumo, geležies stokos atsiradimo rizika padidėja rizika asmenims virš 65 metų, taip nutinka dėl to, kad geležies stokos paplitimas susijęs su amžiumi – kuo žmogus vyresnis, tuo labiau tikėtina, kad jam pritrūks geležies“, – pabrėžia šeimos gydytoja.

Geležies neįsisavinimas

Tiesa, vartojant geležies preparatus, labai svarbu laikytis tam tikrų taisyklių, nes neteisingas geležies preparatų vartojimas gali lemti blogesnį geležies įsisavinimą organizme. Pasak G. Trainavičienės, yra kelios taisyklės, kurių vertėtų prisiminti. „Geležies preparatų rekomenduojama nevartoti kartu su pieno produktais, kofeino turinčiais produktais, taninų turinčiais produktais tokiais, kaip žalioji arbata, nes šie produktai stabdo geležies įsisavinimą žarnyne. Tarp geležies preparato ir šių produktų vartojimo turėtų būti bent 2 valandų tarpas. Nevartoti geležies preparato kartu su kalcio ir vitamino D preparatais. Geležis geriausiai įsavinama esant skrandžiui rūgštinėje terpėje, todėl rekomenduotina vartoti prieš valgį.  Nevartoti geležies kartu su cinko ir magnio preparatais. Geležies preparatų taip vertėtų vengti kartu su skrandžio rūgštingumą veikiančiais vaistais“, – svarbiausias taisykles vardija gydytoja.

Geležis taip pat gali būti sunkiau įsisavinama dėl įvairių ligų, šio mikroelemento organizmas gali neįsisavinti ir dėl laktoferino trūkumo. Pasak G. Trainavičienės, laktoferinas yra transferinų ar pernešėjų šeimos baltymas, randamas mūsų organizme. „Transferinai – tai grupė baltymų, kurie mūsų organizme vykdo geležies transporto funkciją iš kraujo į audinius. Pagal transferino kiekį kraujyje galima spręsti ar žmogui trūksta geležies“, – pabrėžia medikė.

Laktoferinas – geležies transportas

„Laktoferinas gausiausiai randamas žmogaus ir kitų žinduolių piene, taip pat seilėse, kraujo plazmoje, baltuosiuose kraujo kūneliuose, tulžies, ašarų, kasos sulčių sudėtyje“, – teigia gydytoja. Anot jos, naturalūs maisto šaltiniai, turintys sudėtyje laktoferino, yra žmogaus ir kitų žinduolių pienas, ypač daug laktoferino randama žinduolių priešpienyje.

Laktoferino gauname ir su pieno produktais, todėl, kaip pastebi gydytoja, jo gali trūkti žmonėms, kurie nevartoja pieno produktų. Tokiu atveju šį baltymą reikėtų vartoti papildomai, kad pavyktų išvengti geležies stokos.

Laktoferinas yra inovatyvus būdas uždegiminių ligų prevencijai ir gydymui, jo molekulė tiesiogiai  kontaktuoja su patogenu, sukelia jo suardymą, užkerta kelią patogenų dauginimuisi. Šios veikliosios medžiagos trūkumas – prastas pasisavinamas, nes laktoferinas patekęs į skrandžio rūgštinę terpę neatsparus suardomas skrandžio rūgščių. Todėl naudinga rinktis mikrokapsuliuotą liposomose laktoferiną, kuris lengviau patenka į organizmą ir pasižymi prailginto atpalaidavimo efektu. Nemikrokapsuliuotas laktoferinas greitai pašalinamas iš kraujo, o mikrokapsuliuotas gali patekti būdamas mikrokapsulėse, todėl užtikrinamas didesnis stabilumas kraujo plazmoje.

Vis dėlto labai svarbu nepamiršti, kad rūpinantis savo sveikata reikėtų skirti dėmesio sveikai ir subalansuotai mitybai, aktyviam gyvenimo būdui, laikui gryname ore ir atkreipti dėmesį, kad maisto papildai padeda papildyti nepilnavertę mitybą, bet jos neturi pakeisti.

Gydytojos teigimu be pagrindinės laktoferino funkcijos – geležies transportavimo organizme šis baltymas turi nemažai papildomų funkcijų žmogaus organizme:

  • svarbus kaulų tankumui, stabdo kaulų irimą organizme, dalyvauja kaulinio audinio regeneracijoje.
  • Dalyvauja imuninėje sistemoje, veikia antibakteriškai, sunaikindamas svetimas bakterijas organizme. Taip pat neleidžia itin paplitusiai skrandžio bakterijai Helicobacter Pylori tvirtintis prie skrandžio gleivinės.
  • Laktoferinas stabdo daugelio virusų tokių kaip herpes, rotavirusas, dauginimąsi organizme.
  • Laktoferinas stabdo tam tikrų grybelių dauginimąsi, ypač balkšvagrybio.