Pasaulyje siaučiant koronavirusui, gyventojai iš parduotuvių lentynų šluoja ilgai negendančius maisto produktus ar stengiasi apsirūpinti medicininėmis kaukėmis. Diagnozavus ligos atvejus Lietuvoje ir vis labiau apribojant viešąjį gyvenimą, reikia nepamiršti, kad visiškoje izoliacijoje ilgesnį laiką gyventi nepavyks. Todėl svarbu suprasti, kad geriausia ligų prevencija – stiprus imunitetas, o susirgus į pagalbą galima pasitelkti ne tik gydytojų skirtus vaistus, bet ir papildomas priemones, padėsiančias sušvelninti ligos eigą ar sustiprinti imunitetą.
Kalbant apie virusinius susirgimus, nereikėtų nustebti vis dažniau girdint apie naujos ligos protrūkius ar net kylančias epidemijas. Infekciniai susirgimai, paveikiantys žmones, dėl smarkiai atpigusios ir supaprastėjusios keliavimo galimybės turi idealiais sąlygas plisti – koronavirusas, Kinijoje pirmąkart užfiksuotas gruodį, dabar jau grasina visam pasauliui.
Kovoje prieš virusus
Nors šiuolaikinė medicina sėkmingai išnaikino ar sumažino įvairių bakterinių ir virusinių infekcijų mastą, dabartinė pandemija rodo, kad sukurti medikamentai dar negali visiškai suvaldyti šių grėsmių. Augant užkrečiamųjų ligų atsparumui vaistams, randantis naujiems virusams, ekspertai ieško naujų gydomųjų priemonių, neretai pasitelkdami ir natūralias medžiagas.
Tarp jų atsidūrė ir ciberžolė, kurios aktyviojo ingrediento kurkumino gydomosios savybės yra intensyviai tiriamos. Kurkumino priešvirusinis poveikis buvo pastebėtas atliekant bandymus su hepatito, gripo ir kitais virusais. Lyginant su kontroline grupe, kurkuminas sumažino gripo viruso dauginimąsi 90 proc., o infekcijos atsparumas, neretai pasireiškiantis tokiems vaistams kaip Amantadinas, neatsirado.
Būtent dėl šios priežasties kurkuminą galima pasitelkti stiprinant imuninę sistemą ir šiuo metu, pasaulyje sparčiai plintant koronavirusui. Jam ypač svarbus apvalkalas, dalyvaujantis visose viruso gyvavimo stadijose – pradedant užsimezgimu organizme ir baigiant išplitimu. Tyrimai parodė, kad kurkuminas paveikia kitų anksčiau studijuotų virusų apvalkalo stangrumą ir labai apsunkina jo prisirišimą prie žmogaus ląstelės, o kartu ir galimybę įsitvirtinti organizme bei daugintis.
Kurkumino įsisavinimas
Nepaisant gerųjų medžiagos savybių, žmogaus organizmas ją gana prastai įsisavina. Virškinamajame trakte, pavyzdžiui, skrandyje, kurkuminas kristalizuojasi, todėl tik maža jo dalis išlieka nepašalinta. Net ir patekusi į kraują, medžiaga organizme neužsibūna – ten ji metabolizuojama kepenyse ir vis tiek palieka organizmą.
Ieškant būdų, kaip pristatyti kurkuminą ten, kur jo labiausiai reikia, – į žmogaus ląsteles, svarbiausia užduotis buvo apsaugoti medžiagą nuo virškinamojo trakto poveikio ir pagerinti įsisavinimą. Sprendžiant šią problemą, iš ciberžolės ekstrakto buvo sukurta mikrokapsuliuota medžiagos forma. Tokia kurkumino forma lengvai atpažįstama ir įsisavinama ląstelių, todėl medžiaga turi daug efektyvesnį ilgalaikį poveikį.
Svarbu tinkamai apsisaugoti
Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad virusinių susirgimų dažnai galima išvengti – tą padaryti padės ne tik dažnas rankų plovimas ar viešų vietų vengimas, bet ir kitos priemonės. Natūropatinės mitybos specialistės Tautvilės Šliažaitės teigimu, ligų protrūkių metu labai svarbu apsirūpinti vitaminais ir nuolatos stiprinti imunitetą.
„Siekiantiems stiprinti imunitetą, visų pirma patarčiau sureguliuoti mitybą – tinkamai veikiantis žarnynas atsakingas už maždaug 80 proc. imuninių ląstelių, o jo veiklą pagerinti galima į racioną įtraukiant produktus, kuriuose gausu skaidulų ir prebiotikų, kurie maitina mūsų žarnyno mikrobiotą – įvairias viso grūdo kruopas, daržoves, vaisius, riešutus ir sėklas. Taip pat naudinga vartoti gerąsias bakterijas – valgyti natūralų jogurtą, kefyrą ar raugintus kopūstus. Įtraukti daugiau ciberžolės ar aktyviojo jos ingrediento kurkumino, kuris teigiamai veikia virškinimo sistemos darbą ir yra naudingas mūsų imuninei sistemai“, – teigia specialistė.
T. Šliažaitė pabrėžia ir fizinės veiklos svarbą: „Svarbu nepamiršti, kad sportas taip pat stiprina imunitetą, todėl užsiimantys aktyvia fizine veikla lengviau išvengs ir virusinių, ir kitų susirgimų. Galima būtų pasvarstyti apie papildų, sudėtyje turinčių kurkumino, įtraukimą į racioną. Ši medžiaga gali padėti atsigauti ir po intensyvių treniruočių – sumažindama uždegiminius procesus.“
Šatinis: https://ltlife.lt/naujiena/specialiste-primena-kad-kovojant-su-koronavirusu-reiktu-stiprinti-musu-imunine-sistema/